Budsportcan z Turkovského lesa

Historie chovu

V této sekci máte možnost se seznámit s historií Cane Corso ve světě.

1973

Profesor Francesco Ballotta a Dr. Antonio Morsiani se v okolí města Puglia seznámili s několika jedinci psů typu CC, kteří se zde chovali již po celá dlouhá léta a dochované fotografie z padesátých let dvacátého století toto jen potvrzují. Byli to psi výrazně odlišní od Neapolského mastina a spíše připomínali poněkud psy typu Bullmastiff nebo Cane de presa Malorca.

1974

Na výstavě ve městě Foggia se prezentovalo 5 exemplářů psů typu CC. Jeden šedý pes z Ortanovy, jeden černý z Montelly, jeden žíhaný pes a jedna černá fena z Lucery a jeden pes neznámo odkud.

1978

Dr. Paolo Breber kontaktoval ENCI a inicioval počátky oživování chovu CC. Podařilo se najít celkem 19 exemplářů CC. Od r. 1975 - 1978 se narodilo ve městě Foggia celkem 17 štěňat CC.

1979

Pan Stefano Gandolfi a pan Luciano Malavasi potvrdili existenci dalších jedinců CC ve městě Puglia. Do roku 1980 se podařilo odchovat na feně Tipsi a Brině ve spojení se psem Daunem celkem 18 štěňat CC. Z toho byli pro oživení rasy nejvíce využíváni Basir, Bulan, Babak a Aliot. Z dochovaných fotografií je vidět, že to byli na svou dobu neuvěřitelně typově kvalitní CC a pes Basir a Bulan patří u CC mezi skutečné legendy. Mnozí dnešní psi CC by jim mohli tak skvělé hlavy a těla závidět.

Dr. Giovanni Bonatti a Dr. Giovanni Ventura, veterinář a také rozhodčí pro exterier, vypracovali studii pro další chov CC. V tomto roce se velmi aktivně zapojili do programu také pan Gianantonio Sereni, pozdější president SACC, a profesor Fernando Casolino.

6. 10. 1983

Byl vypracován první popis jedinců CC, a to na základě posouzení dvanácti typických jedinců. Tento prvotní standard vypracoval dr. G. Ventura. Byl velmi strohý a kromě jiného se v něm psalo, že samci CC váží cca 47 kg a feny cca 38 kg, přičemž horní výška samců je maximálně 68 cm a fen maximálně 64 cm. Barvy byly vypsány - černá, žíhaná, plavá a šedá, o bílých znacích se konkrétně v tomto popisu nehovoří.

V roce 1983 byl založen i klub milovníků Cane Corso - SACC.

16. 6. 1984

Bylo uspořádáno setkání CC s výstavou. Byl zde prezentován pes Basir a byl představen jako vynikající typický představitel plemene. Basir posloužil jako vzorový pes, na kterém se demonstrovalo, kam by se měl chov CC dále ubírat. Posloužil i pro vypracování nového standardu plemene. Rozhodčími na této výstavě byli F. Bonetti, A. Morsiani a M. Perricone.

3. 11. 1985

V Mantově se setkali rozhodčí Barbati, Mentasi, Morsiani, Quadri, Perricone, Vandoni a Ventura, kteří společně připravovali vše pro vypracování nového standardu plemene CC.

1987

Dr. Morsiani a dr. Perricone předložili podrobný standard plemene. V tomto roce bylo registrováno již cca 100 exemplářů CC od severu po jih Itálie.

1988

Na výstavách v Miláně, Firenze a Bari, kde posuzovali pánové Morsiani, Perricone a Vandoni, se prezentovalo cca 50 exemplářů.

SACC nashromáždil také 97 fotografií psů, jenž vyhovovali požadovanému typu.

25. 11. 1990

Rasa byla prezentována na Evropské výstavě ve Veroně a byl zde také k dispozici standard ve čtyřech jazycích - francouzštině, angličtině, němčině a španělštině.

1990 - 1992

V těchto letech bylo na výstavách klubu v Mantově, Foggii, Ostuni, Morcianě a Messině presentováno neuvěřitelných 563 exemplářů. Posuzovali je pánové Ammannati, Dagradi, Morsiani, Perricone a Vandoni. Zaevidováno bylo již celkem 820 exemplářů.

20. 1. 1994

Předsednictvo ENCI uznalo definitivně CC jako čtrnáctou národní rasu.

1. 7. 1995

Tímto dnem se zadává na italských výstavách psům CC titul CAC a může jim být přiznán (po splnění patřičných podmínek) titul šampion Itálie.

1996

ENCI presentovalo rasu FCI a navázala jednání s presidentem FCI dr. Hansem Mullerem o mezinárodní uznání rasy CC.

9. 11. 1996

ENCI zavedla pro plemeno CC zkoušku povahy a poslušnosti CAL 1. Pes, který chce získat titul šampion Itálie musí kromě výstavních výsledků složit i tuto zkoušku. (V současné době platí ještě jedna podmínka, a to vyhotovené Rtg na DKK s výsledkem maximálně 2/2, jinak není titul italský šampion jedincům plemen CC přiznán.)

12. 11. 1996

FCI zaštítila plemeno CC. Po uplynutí deseti letech bude plemeno opět hodnoceno jako celek, zda-li je skutečně samostatným, životaschopným, ustáleným a zdravým plemenem.

Převzato ze stránek a se souhlasem Českomoravského klubu CC, http://canecorsoklub.cz/.

Nahoru ↑

Všechna práva vyhrazena, Petr Plaček © 2004 - 2008
 Autor a webmaster: Daniel Maček